Witaj na stronie Platformy Turystycznej Biura Podróży BARTEK WYJAZDY GRUPOWE  |   tel/fax +48 33 822 70 93  |  kom. +48 501 295 530  |  Napisz do nas | RODO

Zmiany w Ustawie Turystycznej

Szanowni Państwo

Ze względu na obecną sytuację społeczno-gospodarczą kraju i zmieniające się koszty poszczególnych składowych każdej imprezy turystycznej nie jesteśmy w stanie podawać na stronach internetowych czy w katalogach cen danej wycieczki aktualnej na cały najbliższy rok. Ponadto cena paliwa i wszystkich usług przewozowych tak mocno wzrosła, że zostaliśmy zmuszeni również do zweryfikowania wielkości i ilości przedziałów ilościowych w danej grupie, które mają bezpośredni wpływ na wielkość ceny usługi turystycznej. Specyfikacja nowych grup znajduje się bezpośrednio pod każdą z ofert turystycznych. Aby uniknąć nieporozumień związanych z różnymi cenami w katalogach z poprzednich lat oraz na naszych stronach www prosimy po wybraniu interesującej Państwa wycieczki o kontakt z biurem / telefoniczny lub mailowy /. Tego samego dnia otrzymacie Państwo - aktualną na dzień złożenia zapytania - cenę wycieczki.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności ale nie jesteśmy w stanie czasem 2 razy w danym miesiącu zmieniać ceny 300 ofert a każdą z nich w 5 przedziałach cenowych.

Print Friendly, PDF & Email

WPROWADZENIE DO ZMIAN W NOWEJ USTAWIE TURYSTYCZNEJ I NIE TYLKO

 • Podróżnego / tak w nowym nazewnictwie Ustawodawca nazywa Klienta – Uczestnika / z ofertą zawartą w materiałach wskazanych powyżej i podpisaniu umowy/zgłoszenia (w imieniu własnym i pozostałych uczestników) oraz wpłaceniu zaliczki 30%.
 • W tym roku znów w pierwszych dnia września 2018 roku pojawi się w szkołach nowy katalog : „Wycieczki szkolne 2019” przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Znajdziecie w nim prawie 250 imprez turystycznych, oferty w nim zawarte będą obowiązywać os 1.01 – 31.12.2019 roku. Oczywiście każdy z Państwa do końca roku 2018 ma możliwość zamawiania imprez z aktualnego katalogu „Wycieczki szkolne 2018” po cenach w nich zawartych ale proszę pamiętać, że dotyczą one tylko wycieczek realizowanych do końca 2018 roku. Kolejny katalog ukaże się na Święta Bożego Narodzenia w grudniu 2019 roku.
 • Zapraszamy również na nasz portal internetowy pod adresem www.biurobartek.pl. Nowe technologie dadzą Państwu możliwość zapoznawania się z naszą ofertą z dowolnego mobilnego urządzenia typu, komputer, laptop, tablet czy telefon. Oferta zawarta na naszej stronie automatycznie dopasowuje się do wymogów każdego urządzenia pod względem jego rozdzielczości oraz przeglądarki.
 • Jesteśmy biurem podróży zajmującym się głównie grupami i jednocześnie  jedynym w kraju biurem podróży, które w cenniku podstawowym wycieczek krajowych rozróżnia grupy już od 13 i aż do 90 osób, uwaga 95% ofert innych firm turystycznych zaczyna się od 20 i kończy na 45 osobach, a największe biura w kraju jako warunek wyjazdu grupy zakładają minimum 45 uczestników – bo mniejsze ilości im się nie kalkulują. Czasem dochodzi do tego iż biuro dane biuro górną granicę przy imprezach grupowych przesuwa do 50/54 ograniczając się jedynie do rozmiaru posiadanego autokaru – a w BARTKU niezmiennie dla grup krajowych jest to 90 osób
 • najbardziej rozpoznawalni po 26 latach istnienia jesteśmy w promieniu 50 km od Bielska, ale uwaga już od lat obsługujemy klientów z całej Polski z: Wrocławia, Otwocka, Krakowa, Sandomierza, Gliwic, Łodzi i Warszawy. Piszcie do nas lub dzwońcie a my dopasujemy każdą z naszych ofert i podstawimy bus, autokar lub 5 autokarów pod każdą wskazaną przez Was szkołę. Obecnie w naszych barwach firmowych jeździ już 6 autokarów i busów o podwyższonym standardzie
 • Nie boimy się wyzwań i obsługujemy wszystkie dzieci także ze szkół integracyjnych, przykładem mogą być nasze podróże z ostatnich kilku lat z dziećmi z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 6 w Bielsku-Białej, jednorazowo zabieraliśmy nawet 180 maluchów, które wraz z Bartkiem odwiedziły już: Częstochowę, Kraków, Wisłę, Ustroń, Wrocław a nawet ogród zoologiczny w czeskiej Ostrawie.
 • Wszystkie programy są szczegółowo opisane, do każdego programu i wielkości grupy jest podana konkretna cena, W naszej ofercie na stronie internetowej czy w katalogu nie zobaczycie zrębów programu i uwagi typu:”... że jeżeli jesteś zainteresowany to zadzwoń a my skalkulujemy Waszą ofertę...” jest to wygodne bo jedna strona internetowa może istnieć bez poprawek nawet 100 lat – JEST KLIENT NO TO ROBIMY DLA NIEGO CENĘ . A jeżeli BARTEK proponuje wycieczkę do Krakowa to z przytupem - w 40-stu wersjach, sprawdźcie sami.

AKTUALNE PRZEPISY  dotyczące:

 • R O D O
 • NOWEJ USTAWY TURYSTYCZNEJ
 • Oraz TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO plus DOBRE PRAKTYKI i ZASADY ZACHOWAŃ dla UCZNIÓW  i ich OPIEKUNÓW W CZASIE WYCIECZEK SZKOLNYCH i nie  tylko

Rok 2018 był ciężki dla całej branży turystycznej. Na bieżąco w czasie poszczególnych sezonów turystycznych doszły nam do przestrzegania nowe przepisy, rozporządzenia i ustawy. Nie wszystko co nowe jest złe, najgorsze są pierwsze miesiące gdy wszyscy musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości – dotyczy to zarówno: / Organizatora, Dyrektora szkoły, Nauczycieli i Rodziców w równej mierze /.

Niestety są przypadki iż ktoś źle zinterpretuje przepis a później szuka sensacji, proszę się tym nie przejmować.

PRZY KAŻDYM PAŃSTWA PIERWSZYM KONTAKCIE W SPRAWIE dowolnej imprezy turystycznej dla dzieci i młodzieży,   OTRZYMACIE PAŃSTWO OD NAS PEŁNĄ INFORMACJĘ JAK FUNKCJONOWAĆ W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI PO ZMIANACH w R O D O, USTAWIE TURYSTYCZNEJ oraz TURYSTYCZNYM FUNDUSZU GWARANCYJNYM.

Podpowiemy Państwu jak nie dać się zwariować w czasie prozaicznej czynności jakim jest zamówienie wycieczki szkolnej. Dostarczymy odpowiednie d r u k i, których wypełnienie i podpisanie przez  r o d z i c ó w dzieci jadących na wycieczkę będzie gwarantowało nie tylko zgodność z nowym – obowiązującym prawem ale dodatkowo - z jednej strony uspokoi rodziców a z drugiej strony Państwo będziecie w posiadaniu dokumentów pozwalających na to by zgodnie z nowymi przepisami dziecko mogło wyjechać na taką wycieczkę.

Zdajemy sobie sprawę iż większość zawartych tu informacji jest dla Państwa oczywista ale ponieważ zdarzają się niedomówienia postanowiliśmy zatem opracować coś na wzór ściągi, która może przydać się każdemu i jak się okazuje nie tylko w czasie wycieczki szkolnej ale BEZPOŚREDNIO PRZED NIĄ. ZAPEWNIAMY – że te podpowiedzi każdą wycieczkę uczynią lepszą, ciekawszą i bezpieczniejszą dla jej uczestników i opiekunów.


ZAŁĄCZNIK NR 2 – co to jest takiego ?

Szanowni Państwo nowa ustawa turystyczna nałożyła na nas nowy obowiązek, w ramach którego przed dostarczeniem Państwu oferty na daną wycieczkę szkolną musimy dostarczyć Państwu powyższy załącznik w którym macie jasno napisane: kim jesteśmy, gdzie jest nasza siedziba, jakie posiadamy zabezpieczenie, gdzie szukać informacji o biurze, jakie prawa przysługują Państwu w chwili gdyby się okazało , że nie wywiązaliśmy się z umowy oraz gdzie możecie składać w tej sprawie zażalenia i wnioski. FUNKCJONUJE TO TAK:

 • Państwo dzwonicie do nas lub wysyłacie mail z zapytaniem o wycieczkę
 • My przed wysłaniem Państwu oferty wysyłamy Państwu ZAŁACZNIK NR 2 – w 99% droga mailową
 • Państwo go czytacie, podpisujecie i nam odsyłacie a my wysyłamy Wam ofertę wycieczki szkolnej
 • REASUMUJĄC – 1 papier i 2 maile więcej, ale za to wiecie z jakim partnerem macie do czynienia

 Poniżej treść ZAŁACZNIKA NR 2:

 Załącznik nr 2 do ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. 9 poz. 2361

STANDARDOWY FORMULARZ INFORMACYJNY DO UMÓW O UDZIAŁ W IMPREZIE TURYSTYCZNEJ, JEŻELI NIE JEST MOŻLIWE UŻYCIE HIPERŁĄCZA

Zaoferowane Państwu połączenie usług turystycznych stanowi imprezę turystyczną w rozumieniu dyrektywy (UE) 2015/2302. W związku z powyższym będą Państwu przysługiwały wszystkie prawa UE mające zastosowanie do imprez turystycznych. Przedsiębiorstwo Biuro Podróży Bartek Józef Jonkowski ( zwane dalej B.P. Bartek ) będzie ponosiło pełną odpowiedzialność za należytą realizację całości imprezy turystycznej.

Ponadto, zgodnie z wymogami prawa, przedsiębiorstwo B.P. Bartek posiada zabezpieczenie w celu zapewnienia zwrotu Państwa wpłat i jeżeli transport jest elementem imprezy turystycznej, zapewnienia Państwa powrotu do kraju w przypadku, gdyby przedsiębiorstwo B.P. Bartek stało się niewypłacalne.

Najważniejsze prawa zgodnie z dyrektywą (UE) 2015/2302:

 • Przed zawarciem umowy o udział w imprezie turystycznej podróżni otrzymają wszystkie niezbędne informacje na temat imprezy turystycznej.
 • Zawsze co najmniej jeden przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za należyte wykonanie wszystkich usług turystycznych objętych umową.
 • Podróżni otrzymują awaryjny numer telefonu lub dane punktu kontaktowego, dzięki którym mogą skontaktować się z organizatorem turystyki lub agentem turystycznym.
 • Podróżni mogą przenieść imprezę turystyczną na inną osobę, powiadamiając o tym w rozsądnym terminie, z zastrzeżeniem ewentualnych dodatkowych kosztów.
 • Cena imprezy turystycznej może zostać podwyższona jedynie wtedy, gdy wzrosną określone koszty (na przykład koszty paliwa) i zostało to wyraźnie przewidziane w umowie; w żadnym przypadku podwyżka ceny nie może nastąpić później niż 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Jeżeli podwyżka ceny przekracza 8% ceny imprezy turystycznej, podróżny może rozwiązać umowę. Jeśli organizator turystyki zastrzega sobie prawo do podwyższenia ceny, podróżny ma prawo do obniżki ceny, jeżeli obniżyły się odpowiednie koszty.
 • Podróżni mogą rozwiązać umowę bez ponoszenia jakiejkolwiek opłaty za rozwiązanie i uzyskać pełen zwrot wszelkich wpłat, jeżeli jeden z istotnych elementów imprezy turystycznej, inny niż cena, zmieni się w znaczący sposób.
 • Jeżeli przedsiębiorca odpowiedzialny za imprezę turystyczną odwoła ją przed rozpoczęciem, podróżni mają prawo do zwrotu wpłat oraz, w stosownych przypadkach, do rekompensaty.
 • W wyjątkowych okolicznościach na przykład jeżeli w docelowym miejscu podróży występują poważne problemy związane z bezpieczeństwem, które mogą wpłynąć na imprezę turystyczną podróżni mogą, przed rozpoczęciem imprezy turystycznej, rozwiązać umowę bez ponoszenia jakiejkolwiek opłaty za rozwiązanie.
 • Ponadto podróżni mogą w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej rozwiązać umowę za odpowiednią i możliwą do uzasadnienia opłatą.
 • Jeżeli po rozpoczęciu imprezy turystycznej jej znaczące elementy nie mogą zostać zrealizowane zgodnie z umową, będą musiały zostać zaproponowane podróżnemu, bez dodatkowych kosztów, odpowiednie alternatywne usługi.
 • W przypadku gdy usługi nie są świadczone zgodnie z umową, co istotnie wpływa na realizację imprezy turystycznej, a organizator turystyki nie zdoła usunąć problemu, podróżni mogą rozwiązać umowę bez opłaty za rozwiązanie.
 • Podróżni są również uprawnieni do otrzymania obniżki ceny lub rekompensaty za szkodę w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania usług turystycznych
 • Organizator turystyki musi zapewnić pomoc podróżnemu, który znajdzie się w trudnej sytuacji.
 • W przypadku gdy organizator turystyki stanie się niewypłacalny, wpłaty zostaną zwrócone.
 • Jeżeli organizator turystyki stanie się niewypłacalny po rozpoczęciu imprezy turystycznej i jeżeli impreza turystyczna obejmuje transport, zapewniony jest powrót podróżnych do kraju. B.P. Bartek wykupił w AXA Ubezpieczenia TU i R  SA 40-844 Katowice ul. Kossutha 9, tel./fax 32/ 720 07 14, krystyna.dolatowska@axa.pl ochronę na wypadek niewypłacalności.
 • Podróżni mogą kontaktować się z tym podmiotem lub, w odpowiednich przypadkach, z właściwym organem Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego Katowice Wydział Gospodarki Turystyki i Sportu lokalizacja Katowice ul. Reymonta 24, adres do korespondencji 40-037 Katowice ul. Ligonia 46 e-mail: gospodarka@slaskie.pl tel. +48 (32) 77 40 978, fax +48 (32) 77 40 979 jeżeli z powodu niewypłacalności B.P. Bartek dojdzie do odmowy świadczenia usług.

Dyrektywa (UE) 2015/2302:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32015L2302...

przetransponowana do prawa krajowego

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002361/O/D2017236

Biuro Podróży BARTEK Józef Jonkowski Bielsko-Biała ul. Zagrody 150 tel./fax 33/8227093 email biuro@biurobartek.pl NIP 5470081180

Partnerzy