Witaj na stronie Platformy Turystycznej Biura Podróży BARTEK WYJAZDY GRUPOWE  |   tel/fax +48 33 822 70 93  |  kom. +48 501 295 530  |  Napisz do nas | RODO

WN 011 BIELSKO-BIAŁA - / jestem Bielszczanką, jestem Bielszczaninem/ 1 dzień

Print Friendly, PDF & Email

Dotychczas nikt w naszym regionie nie podejmował się organizacji TAKICH WYCIECZEK. Wspólnie mamy szansę oddziaływać na poszerzanie horyzontów myślowych Państwa uczniów a moich „Małych Klientów”. Pomijam wyjście w listopadzie na cmentarz, jego porządkowanie z klasą i zapalenie zniczy – owszem czegoś nas to uczy ale jedynie dotyka tego co chcemy im opowiedzieć i pokazać. Wiem jak patetycznie brzmi określenie „patriota lokalny ” ale jeżeli tylko co 5 a może co 10 uczeń zapyta rodzica dlaczego u nich w domu nie wisi flaga z okazji 3 maja – to warto zaryzykować i wybrać się z nami w dowolnym terminie od września do czerwca. W listopadzie wypada, a może na feriach ? lub w ostatnich dniach roku szkolnego gdy się już nie uczycie? Zapraszam!

 

2 miasta: Bielsko i Biała – To tygiel 3 narodów i 3 wyznań przedzielony rzeką na przestrzeni od XIX do XXI wieku. Żyli tu obok siebie i pracowali Niemcy, Polacy i Żydzi. Pokażemy Wam  ślady jakie pozostawili po sobie mieszkańcy tych ziem, zobaczycie najstarszy w regionie kościół katolicki w Starym Bielsku i najmłodszą bazylikę w Hałcnowie. Odwiedzimy zamek Sułkowskich i kilka nekropoli.

 

Jeżeli wybierzecie Państwo tę wycieczkę to nie tylko opowiemy MŁODYM LUDZIOM O BIELSZCZANACH SPRZED 50,100 CZY 200 LAT – ALE POKAŻEMY IM RÓWNIEŻ MIEJSCA CIEKAWE I WAŻNE DLA NASZEJ TOŻSAMOŚCI, POLAKA, Bielszczanki czy Bielszczanina.

Po minionych czasach pozostały budowle, pomniki i bunkry, zobaczycie to co przetrwało i miejsca po tym czego już dawno nie ma…..

Odwiedzimy nasz bielski zamek i zobaczymy ZBIORY DAWNE – BIELSKIEJ KSIĄŻNICY.

A na koniec wycieczki zapraszamy na chwilę relaksu do największego i najnowszego klubu zajmującego się profesjonalnie grą w kręgle / Retro Bowling Club / na 2 godziny dobrej zabawy + wodę i frytki.

7.30 zbiórka, spotkanie z pilotem/przewodnikiem, wsiadamy do busa lub do autokaru dopasowanym do wielkości grupy ( uwaga gdybyśmy mieli realizować tylko 1 a nie 4 elementy wycieczki danego dnia to wystarczyłoby mieć 2 bilety MZK ale musimy zapewnić grupie mobilność stąd niezbędny do obsługi będzie bus lub autokar ) Program wycieczki to nic innego jak 6 godzinna lekcja historii tak opracowana by wzbudzić w jej uczestnikach w patriotyzm lokalny i szacunek do tych wszystkich, którzy zbudowali nasze miasto. Jak nam pokazuje historia to miejsca kultu, głównie świątynie różnych wyznań pozostają najdłużej po poprzednich pokoleniach. Drugim takim namacalnym wyznacznikiem historii który możemy najczęściej  zobaczyć to różnorodne umocnienia, fortyfikacje i zamki. Trzecim są nekropolie i pomniki. A czwartym zbiory muzealne. W naszej podróży przez historię dwóch miast: dawnych Bielska i Białej nie zabraknie niczego z tych elementów.

Szanowni Państwo – nie kierowałem się przy wyborze miejsc niczym poza chęcią pokazania młodym ludziom maksymalnie dużej dawki wiadomości opartych na ty co nas otacza w rejonie Bielska-Białej. Starałem się być bardzo tolerancyjny i nie kierować się żadnymi uprzedzeniami. Program znacie i to od WAS ZALEŻY CZY MŁODE POKOLENIE ZOBACZY WSZYSTKO co jeszcze jest do zobaczenia, czy też ze względu na poprawność polityczną czasów w jakim żyjemy młodzi ludzie po prostu nie pojadą na tę wycieczkę. Decyzja należy do Państwa.

Podobnie jak przy poprzedniej z tej serii wycieczce o EKOLOGII, nie mogę powstrzymać się przed zaznaczeniem jednej jakże ważnej rzeczy: Podejrzewam, że nie ma wśród Was nikogo kto był na wszystkich z nekropolii: cmentarzu żołnierzy radzieckich, cmentarzu żydowskim, cmentarzu Wojska Polskiego oraz nieświadomie nie spacerował po miejscu pochówku żołnierzy niemieckich pod Szyndzielnią. Czy wiecie Państwo gdzie były w Bielsku synagogi i co jest obecnie na ich miejscu ?

ZATEM JEŻELI DO TEJ CHWILI NIE ODWIODŁEM PAŃSTWA OD CHĘCI UDZIAŁU W TEJ WYCIECZCE Z ZACIECIEM HISTORYCZNYM TO JESZCZE RAZ POZWOLĘ SOBIE PRZYPOMNIEĆ CO ZOBACZYMY:

Tygiel 3 narodów i 3 wyznań. Bielsko i Biała na przestrzeni od XIX do XXI wieku. Pamięć o tych, którzy odeszli. To w Bielsku i w Białej żyli obok siebie i pracowali Niemcy, Polacy i Żydzi. Pokażemy świątynie różnych wyznań lub miejsca gdzie kiedyś stały. Pokażemy najstarszy w Bielsku kościół katolicki w Starym Bielsku i najmłodszą bazylikę w Hałcnowie. Jedyny w Europie pomnik Marcina Lutra oraz cmentarze: Żydowski, Wojska Polskiego, Żołnierzy Radzieckich a także miejsce skąd po II wojnie światowej usunięto cmentarz żołnierzy niemieckich. Zatoczymy wokół Bielska 30 kilometrową pętlę pokazując po drodze ostatnie bunkry – niemych świadków naszej historii. Zaczniemy od Jaworza i miejsca w którym znajdują się najstarsze ślady osadnictwa w naszym regionie a skończymy w muzeum zamku Sułkowskich i zbiorach Ksiąg Dawnych Książnicy Beskidzkiej. Po drodze nasi piloci do kilku nazwisk, które widnieją na tablicach informacyjnych z nazwami bielskich ulic postarają się dodać ciekawostki historyczne, które miały wpływ na to iż konkretne osoby upamiętniono w ten sposób nazywając daną ulicę ich nazwiskiem.

Po tak dużej dawce historii należy się chwila odprężenia. O godz. 13.30 zapraszamy grupę do najnowocześniejszego na Podbeskidziu klubu zajmującego się coraz bardziej popularnego także wśród dzieci sportu jakim jest gra w kręgle. Mamy tam do dyspozycji 2 godziny. W cenie usługi jest specjalistyczne obuwie, jednocześnie możemy mieć nawet 8 sześcioosobowych profesjonalnych torów z zapisem elektronicznym. Nie będzie to „pseudo gra na żywioł” ale gra pod okiem instruktorów. W międzyczasie proponujemy uczniom dzbanek wody z cytryną 1/6 osób i frytki. Opieka otrzymuje kawę i herbatę gratis. Około 16.00 powrót do szkoły. Ceny są skalkulowane dla grup z Bielska-Białej dla grup z poza Bielska doliczamy jedynie dojazd autokaru do danej szkoły.

Nie wiem jak za 50 czy 100 lat następne pokolenia będą zajmowały się pochówkiem zmarłych. Już dzisiaj coraz więcej zwolenników ma kremacja zwłok. Można również zamówić w Internecie wirtualny znicz na grobie u kogoś bliskiego opłacając długość czasu przez jaki ma się palić. Może nasze wnuki nie będą odwiedzać już cmentarzy bo na ich miejscu deweloperzy wybudują parkingi wielopoziomowe. A może tu i teraz będzie ważniejsze od rozpamiętywania historii i Polaka z szabelką ? Nie wiemy tego. Ale jeżeli mamy jeszcze szansę pokazania młodym ludziom tak wiele to zróbmy to, a ucząc szacunku do tych którzy odeszli sami zasłużymy być może na to by nas również szanowano.

Galeria: 
W koszcie ujęto: 

autokar, bus  o podwyższonym standardzie dopasowany do wielkości grupy. UWAGA ZE WZGLĘDU mobilność grupy W CZASIE ZWIEDZANIA ORAZ POJEMNOŚCI KLUBU W CZASIE TEJ WYCIECZKI MAX ILOŚĆ UCZESTNIKÓW JUŻ Z OPIEKĄ WYNOSI 49 OSÓB. Pilot/przewodnik, parkingi, ubezpieczenie NNW, bilet wejściowy do klubu z kręglami / 120 minut, obuwie do kręgli, 1 dzbanek wody na 6 osób, frytki / bilety wstępów do muzeum i przewodnicy dodatkowi w zwiedzanych obiektach.

Cennik: 
Ilość osób:Cena:Rabaty
13 - 17 osób płatnych149,00 zł+ 2 osoby 100 % rabatu
18 - 29 osób płatnych129,00 zł+ 2 - 3 osoby 100 % rabatu
30 - 39 osób płatnych99,00 zł+ 3 osoby 100 % rabatu
40 - 64 osób płatnych84,00 zł+ 4 osoby 100 % rabatu
Na każde 10 osób płatnych przysługuje 1 osoba ze 100% rabatem

 

Powyższe ceny obowiązują w danym roku kalendarzowym za wyjątkiem okresów: / Święta Wielkanocne, Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, ferie zimowe - dotyczy miejscowości górskich, długie weekendy majowe i czerwcowe / w tych okresach będziemy przygotowywać dla Państwa indywidualne kalkulacje w związku ze wzrostem cen za zakwaterowanie i wyżywienie w większości obiektów noclegowych i hoteli zarówno w kraju jak i zagranicą.

Partnerzy